Mam cię na oku

Jeśli chcielibyśmy dowiedzieć się czegoś więcej o japońskiej pisarce Natsuko Imamurze, z pewnością pierwszym, co wpadłoby nam w oko, byłyby zdobyte przez nią nagrody literackie. W 2019 roku autorka została nominowana do Nagrody Akutagawa za "Kobietę w Fioletowej Spódnicy", zaś na polski rynek powieść trafia za sprawą wydawnictwa Bo.wiem oraz Serii z Żurawiem.

Dzień za dniem do parku przychodzi pewna, ubrana w fioletową sukienkę, kobieta. Siada na ławeczce i w spokoju zjada ulubioną drożdżówkę. Spędza czas w ciszy i samotności, chociaż jej postać przyciąga uwagę okolicznych dzieci, próbujących zwrócić jej uwagę i wciągnąć ją do wspólnej zabawy.

Skąd jednak wiemy tyle o wspomnianej postaci? Okazuje się, że jest ona śledzona i obserwowana przez tajemniczą kobietę, znającą każdy sekret dziewczyny w fioletowej spódnicy. Początkowo owa fascynacja wydawać się może niegroźna, jednak szybko obsesja na punkcie nieznajomej będzie wzbudzać w czytelniku coraz więcej niepokoju.

Akcja toczy się wyjątkowo niespiesznie, koncentrując się wokół z pozoru niewiele znaczących wydarzeń. Nowy zapach szamponu bohaterki, poszukiwania pracy, incydent z obmacywaniem w miejskim autobusie. Na poszczególne zdarzenia patrzymy oczyma narratorki, która przez większość czasu wydaje się nieobecna, przezroczysta, co wzmaga jedynie atmosferę dziwności i osaczenia.

W powieści niewiele się dzieje, lecz posiada ona siłę przyciągania, nie pozwalającą oderwać się od kolejnych stron. Pełna dyskretnie budowanego napięcia akcja przyciąga uwagę, niepokoi i fascynuje. Opowieść snuta przez Natsuko Imamurę to studium pogłębiającej się obsesji, ale też samotności jednostki w społeczeństwie, chociaż nakreślona mniej wyraźnie niż w "Dziewczyna z konbini".

Pewna fragmentaryczność powieści pełnej niedopowiedzeń zmusza nas do zastanowienia się, co w opowiadanej przez narratorkę historii okaże się prawdą, co zaś fałszem, wytworem chorej wyobraźni lub finalnie - perfidnie uknutym planem. Końcówka zaś do pewnego stopnia zaskakuje, pozostawiając czytelnika z głową pełną wątpliwości. Postaram się jej wam nie zdradzać, ponieważ jestem pewna, że miłośnicy literatury japońskiej powinni osobiście skonfrontować się z tą prostą, acz niebanalną historią.


ZA EGZEMPLARZ RECENZENCKI SERDECZNIE DZIĘKUJĘ WYDAWNICTWU BO.WIEM

Wydawnictwo Bo Wiem
Seria: Seria z Żurawiem
Tłumaczenie: Wiktor Marczyk
Data wydania: 5 październik 2021
Liczba stron: 144

Komentarze

Popularne posty